Úvod ČINNOSTI Stavba rodinných domů Stropy Monolitické železobetonové stropy

Monolitické železobetonové stropy

Monolitické železobetonové stropy jsou vybetonované do bednění přímo na stavbě. Půdorysně jsou mnohem variabilnější než prefabrikované stropy. Tyto stropy dělíme na deskové a trámové. Předností deskových monolitických železobetonových stropů je jednoduchost bednění a vyztužování a hlavně rovný podhled. Při menších rozpětích jsou z hlediska spotřeby betonu a výztuže desek hospodárné.

Monolitické železobetonové trámové a žebrové stropy se navrhují na větší rozpětí. Trámová konstrukce stropu má menší plošnou hmotnost než desková. Nosné trámy jsou monoliticky spojeny s deskou a tvoří tak staticky výhodný průřez ve tvaru T, který umožňuje hospodárné rozložení materiálu.

Monolitické železobetonové žebrové stropy vložkové - vzhledem k výhodám trámových a žebrových stropů se vyvinuly různé systémy stropů u nichž se využívá stropní vložka, která vytváří ztracené bednění pro žebra a desky monolitického žebrového nebo kazetového stropu. Výhodou takovéto konstrukce je jednodušší bednění, rovný podhled, relativně malá plošná hmotnost, jednoduché řešení svislých prostupů a velká architektonická a konstrukční variabilita.

Výhody monolitických stropů

- velká variabilnost použití
- hodí se pro nepravidelné půdorysy
- lze přizpůsobit pro různá rozpětí
- lze přizpůsobit pro různá zatížení 
- pevnost stropu 
- jednotnost povrchu bez velkých výškových rozdílů 

Nevýhody monolitických stropů

- bednění, které se používáním znehodnocuje
- nutnost pečlivé přípravy technologických procesů

 

img 1937

img 1947

img 1946

img 1950